Polska ciekawe miejsce do życia i do zwiedzania

Polska w obiektywie telefonu też jest piękna

Opowiem wam o kilku moich ulubionych miejscach w Polsce, mam swoje ulubione miejsca gdzie nie jadę na wypoczynek a jadę do pracy. Gdańsk i Mazury pozwalają mi odpocząć podczas pracy a polskie góry pozwalają mi nabrać kondycji kiedy pracuję i kiedy przyjdzie mi wyjść na jakąś górkę .. ufff na samo wspomnienie bólu w nogach siadam na fotel ;)

Polska w obiektywie telefonu też wygląda ciekawie

Góry i wzniesienia

W tatrach byłem kilkukrotnie, zawodowo rzadziej niż prywatnie, właśnie prywatne wyjście w góry wspominam dość osobliwie bo podczas jednej z wypraw przysiadłem się do grupy juhasów. Tak się złożyło, że kończyli sezon wypasania łowiecek i lokalni mieszkańcy przyszli się z nimi pożegnać, czy muszę dodawać, że pożegnanie odbyło się przy udziale alkoholu ? Zejście w dół było zbyt ryzykowne więc spędziłem noc w chatce juhasów i na następny dzień pachniałem... osobliwie ;)

Warto wyjść w góry i dać z siebie trochę energii, lista obowiązkowa poniżej jeżeli chodzi o Tatry.

Wycieczka w góry

Morskie Oko jest największym i czwartym najgłębszym jeziorem w Tatrach. Położone jest w Tatrzańskim Parku Narodowym. Góry otaczające jezioro wznoszą się około 1000 m nad jego powierzchnią; jednym z nich są Rysy (2499 m), najwyższy szczyt polskich Tatr. W przeszłości Morskie Oko było nazywane „Jeziorem Rybnym” ze względu na naturalne zasoby rybne, co było rzadkością w Tatrach i stawach. W czystych wodach można łatwo zauważyć pstrąga. Nazwa „Morskie Oko” pochodzi od starej legendy, według której jezioro było połączone z morzem podziemnym kanałem. Morskie Oko to jedna z najpopularniejszych atrakcji w Tatrach, często odwiedzana przez ponad 50 000 turystów w okresie wakacyjnym. Droga do jeziora zajmuje około 2 godzin pieszo od najbliższej drogi. Większość tych, którzy wybierają się do Morskiego Oka, najpierw dociera do Palenicy Białczańskiej. Tam znajduje się parking najbliżej jeziora - 8,6 km. Dojazd z Zakopanego zajmuje około 22-25 km, odległość tę można pokonać samochodem lub autobusem.

Wdrapać się na wzniesienie, pagórek? Na początek, na rozgrzewkę warto wybrać mniejsze wzniesienia. Tam też jest co oglądać, dodam tylko, że rejony Karpat w latach międzywojennych były najpopularniejszym miejsce wypraw w góry dla Polaków.

Połonina Wetlińska jest jednym z najpiękniejszych miejsc w Bieszczadach (Karpaty Wschodnie). Oferuje wspaniałe widoki, szczególnie zimą i jesienią, kiedy powietrze jest szczególnie czyste, a widoczność sięga 150-200 km! Tutaj możesz obserwować przyrodę, prawie nietkniętą przez cywilizację. Wśród jego wielu mieszkańców są niedźwiedzie, rysie, wilki, jeleń karpacki.

Rzeki, jeziora i morze

Rzeki, jeziora i morze

Najlepiej odpoczywam nad wodą i tam gdzie mogę na leżaku wyciągnąć nogi. Swoją drogą, najczęściej pracuję na pomorzu i w regionach północnych Polski. Odnoszę wrażenie, że te regiony naszego kraju rozwijają się troszkę szybciej pod względem informatyzacji. Regiony jakie dość często odwiedzam to:

Słowiński Park Narodowy to jedna z najpiękniejszych i najciekawszych części województwa pomorskiego. Znajdziesz tutaj pustynne krajobrazy ruchomych wydm, unikalne torfowiska i łąki, a nawet lasy, zbocza najwyższych wzniesień w okolicy - Rowokół. Prowadzące tu szlaki pełne są różnorodnych atrakcji, które zadowolą nawet najbardziej wymagających turystów. Główną cechą parku są wydmy o wysokości do 30 m, oddzielające zatokę od morza i poruszające się z prędkością 3 - 10 m rocznie. To prawdziwa piaszczysta pustynia, która leży na wąskiej mierzei między Morzem Bałtyckim a Jeziorem Łebsko. Wiatr powoduje, że wydmy poruszają się i wznoszą na kilkadziesiąt metrów. Najwyższą wydmą jest Góra Łacka, która wznosi się do kilkudziesięciu metrów (ponad czterdziestu). Nie można dokładnie określić jego wysokości, ponieważ cały czas się zmienia. Wydmy Łeby i ruchome piaski w swoich okolicach tworzą najpiękniejszy krajobraz pustynny, unikalny w Europie, często nazywany polską Saharą.

Krutynia jest to jedna z najbardziej oszałamiających dróg wodnych w Europie. Urozmaicona trasa, mierząca około 100 km, jest jedną z największych „aktywnych” atrakcji Mazurskiego Parku Krajobrazowego. Szlak Krutyni uznawany jest za jeden z najpiękniejszych szlaków wodnych w Europie. Jest bardzo interesujący i różnorodny, nie tylko przepływa przez Las Piski, ale także od jeziora Mokre przez Mazurski Park Krajobrazowy, który został utworzony w grudniu 1977 roku. Rzeka Krutynia ma kultowy status dla kajakarzy i przyciągające tysiące turystów każdego roku. Cały szlak można pokonać kajakiem w ciągu kilku dni. Przepływ rzeki Krutyni jest powolny, a rzeka ma liczne zakola. Cały szlak kajakowy ma 109 km długości, a pokonanie jego trasy zajmuje od 7 do 8 dni. Zaczynając od Sorkwit i kończąc w Ruciane Nida, przepływa przez 20 jezior, 8 rzek, 2 kanały i 6 rezerwatów przyrody. Na całej trasie kajakarze mają okazję zobaczyć bogactwo otaczającej przyrody, a także wiele atrakcji, w tym Klasztor Filiponi w Wojnowie i Park Dzikich Zwierząt w Kadzidłowie.

Narwiański Park Narodowy to park narodowy w województwie podlaskim, w północno-wschodniej Polsce, utworzony w 1996 roku. Park obejmuje Dolinę Górnej Narwi, bagnisty obszar między miejscowościami Suraz i Rzędzieźany. Około 90% powierzchni parku stanowią bagna albo wody z Narwią jako główną rzeką, która dzieli się w tym obszarze na wiele koryt rzecznych, ale także liczne mniejsze rzeki, takie jak Liza, Szeroka Struga, Awissa, Kurówka, Kowalówka, Turośnianka i Czaplinianka. Krajobraz parku składa się głównie z wielu odmian bagien, trzcin, a także łąk i lasów. Dolina Narwi jest rajem dla ptaków - jest ich 179 gatunków, w tym unikatowe dla tego obszaru. Ssaki reprezentowane są przez około 40 gatunków, w tym niektóre łosie i wydry oraz liczne bobry - około 260 z nich. Wody parku są pełne ryb - 22 gatunków - a także płazów. Park jest terenem podmokłym chronionym na mocy konwencji. Park ma swoją siedzibę we wsi Kurowo. Kolejną atrakcją jest przeprawa wielu kanałów rzecznych za pomocą tratw przymocowanych linami. Jedną z najpiękniejszych wsi województwa podlaskiego jest Tykocin - perła baroku. Zachował się tu kościół Świętej Trójcy, założony w formie rodziny Branickich - w formie trapezu, a także pomnik Stefana Czarnieckiego z lat 1761 - 1763. Niedaleko Tykocina znajduje się wieś Pentovo - „VII europejska wioska bociana”. Istnieje tu 34 zamieszkałych bocianich gniazd, a jest ich coraz więcej.

Puszcza Białowieska jest ostatnim zachowanym lasem pierwotnym w nizinnej Europie. Zajmuje powierzchnię ponad 1500 km 2 w spokojnym zakątku Polski i Białorusi. Uratowany przed wycinką las ten stał się domem dla kilku rzadkich gatunków ptaków, setek owadów i tysięcy grzybów. Co najważniejsze, stał się ostatnim na świecie schronieniem dla żubra - największego ssaka lądowego na naszym kontynencie. Stuletni dąb, wiąz, lipa i kilka innych gatunków drzew rośnie tutaj razem w ogromnej różnorodności siedlisk. Ze względu na tę różnorodność, wiek i w dużej mierze naturalną strukturę zostało uznane przez UNESCO za Rezerwat Biosfery i Miejsce Światowego Dziedzictwa, odwiedzane obecnie przez tysiące ludzi z całego świata. Styczeń i luty to najlepsze miesiące, aby zobaczyć żubra i śledzić wilki w pięknym śnieżnym krajobrazie. Obszar ten ma szczególne znaczenie dla ochrony ze względu na skalę starych lasów wzrostu, które obejmują rozległe niezakłócone obszary, na których trwają procesy naturalne. Konsekwencją jest bogactwo martwego drewna, stojącego i na ziemi, a w konsekwencji duża różnorodność grzybów i bezkręgowców saproksylicznych. Obiekt chroni różnorodną i bogatą przyrodę, w tym 59 gatunków ssaków, ponad 250 ptaków, 13 płazów, 7 gadów i ponad 12 000 gatunków bezkręgowców.