Świat jest wielki i warto zwiedzić chociaż kawałek

Ile uda nam się zwiedzić w czasie życia?

Mam to szczęście, że zwiedziłem kawałek świata, jednak całego nie zobaczę. Pozostaje niedosyt i zawsze chce się zobaczyć coś więcej, mam nadzieję, że zaszczepię w was pasję do podróżowania i odwagę poznawania świata. Jeżeli tylko jest okazja to w drogę. Poniżej kilka regionów świata, w których miałem przyjemność być. Czasem na kilka dni a czasem na długie miesiące, jednak zawsze z radością odkrywcy.

Zwiedzanie świata jest ciekawe

Słowenia górski raj dla wędrowca.

Słowenia górski raj dla wędrowców

Słowenia to stosunkowo niewielkie państwo, którego obszar jest mniejszy niż cała powierzchnia województwa mazowieckiego. Słowenia, choć niewielka może pochwalić się zróżnicowanym ufałdowaniem powierzchni. Znajdziemy tutaj morze, góry, a także wyjątkowe jaskinie i jeziora.

Obowiązkowe atrakcje turystyczne to:

 • Jaskinia Postojena, która uznawana jest za jedną z najpiękniejszych jaskiń na świecie, a jednocześnie za jedną z największych.
 • Osp to region wręcz stworzony dla wszystkich amatorów wspinaczki sportowej
 • Alpy Jurajskie to kolejny region szczególnie polecany osobom aktywnym fizycznie. Jest rajem dla wszystkich amatorów trekkingu.
 • Soczi to rzeka, którą chętnie odwiedzają amatorzy kanioningu i raftingu.

Spędziłem tam blisko cztery miesiące przy wdrożeniu rozwiązania informatycznego dla kolei, gorąco polecam jeżeli lubicie otwartych ludzi z którymi można wypić regionalne wino.

Nowa Zelandia koniec świata też jest piękny

Nowa Zelandia koniec świata też jest piękny

Nowa Zelandia spopularyzowana przez trylogie Władcy Pierścienia to kraj przepięknych krajobrazów. Turyści mogą tu zobaczyć gorące źródła, gejzery, a także wyjątkowe góry i fiordy. W Nowej Zelandii możemy doświadczyć jak mieszka się w państwie, w którym obecne są praktycznie wszystkie strefy klimatyczne.

Obowiązkowe atrakcje turystyczne to:

 • Gejzer Pohuku, który jest w stanie wyrzucać z siebie wodę nawet na wysokość 100 metrów.
 • Ulica Baldwin Street, która uważana jest za najbardziej stromą ulicę na świecie. Jej kąt nachylenia to trzydzieści pięć stopni.
 • Pływanie z delfinami. W Nowej Zelandii jest to możliwe w ich naturalnym środowisku.
 • Ptak Kiwi, który występuje jedynie na wyspach, jest wielką atrakcją turystyczną. Ten popularny nielot znany jest z tego, że jako jedyny ptak posiada nos.
 • Chrząszcze. Te wyjątkowo się nie obserwuje, ale spożywa. Na festiwalu dzikiej kuchni możemy spróbować tego specjału w grillowanej formie.

Kiedy dowiedziałem się, że będę mógł pojechać do Nowej Zelandii i to służbowo! Cieszyłem się jak dziecko, i tak było przez cały czas kiedy byłem w podróży, klimat, widoki i przestrzeń pachnąca oceanem. 

Gorący Egipt, piach w oczy i wentylator

Gorący Egipt, piach w oczy i wentylator

Egipt kojarzy się nam z pięknymi plażami, pustynią oraz zabytkami z epoki faraonów. Mnie przyszło pojechać do Egiptu i spędzić kilka miesięcy w Aleksandrii, jako miasto nie wydaje mi się jakoś specjalnie atrakcyjne, warto poznawać nową kulturę, jednak kiedy przebywałem w Egipcie, nastroje polityczne były dość gorące a dodatkowo nie przewidziałem tego, że ilość piasku jaka unosi się w powietrzu słabo sprzyja dobrej pracy komputera i tak po trzech miesiącach mój komputer wylądował u miejscowego speca, który sądząc po cenie usługi zbudował go od nowa i zamontował w nim kamienie szlachetne ;) Z Aleksandrii kilka razy ogarniałem sobie lokalne wycieczki w głąb Egiptu.

Obowiązkowe atrakcje turystyczne to:

 • Piramida Cheopsa uznawana jest za jeden z siedmiu cudów świata starożytności.
 • Targ Birkasz to jeden z największych na świecie i z pewnością największy w Egipcie targ wielbłądów.
 • Blue Hole. Błękitna dziura to jedna z najgłębszych studni świata, w której niezwykle chętnie nurkują wielbiciele freedivingu.
 • Pustynia jest częścią Egiptu, a jedną z atrakcji jest tutaj safari na grzbiecie wielbłądów.
 • Beduińskie wioski są również celem safari, które w tym przypadku odbywa się za pośrednictwem samochodów.
 • Wadi Gnai, to wyschnięta rzeka obudowana skałami. Chętnie przyjeżdżają tu wszyscy wielbiciele wspinaczek.

Rumunia gorąco polecam zostać na dłużej

Rumunia gorąco polecam zostać na dłużej

Choć Rumunia nie jest znacząco oddalona od Polski, nadal nie jest to główny kierunek naszych letnich i zimowych podróży. Tymczasem kraj ten ma wiele atutów, jeśli chodzi o turystykę. Cudowne wybrzeże Morza Czarnego, zachowane zabytki oraz dzikie i niedostępne góry. Oczywiście jest też słynny na cały świat Dracula. Moja jedna z najciekawszych wizyt poza granicami Polski. Piją jak Polacy, bawią się jak cyganie i płacą jak ... no i koszty zabawy też były akceptowalne.

Obowiązkowe atrakcje turystyczne to:

 • Wesoły cmentarz został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Jego nazwa pochodzi od faktu, że na samym cmentarzu znajdziemy wiele ciekawych i przede wszystkim kolorowych nagrobków z zabawnymi cytatami.
 • Zamek Draculi to miejsce, którego nie można pominąć.
 • W Turdzie możemy zwiedzić najstarszą i największą kopalnię soli w Europie.
 • Szosa transfogaraska to mierząca sobie sto pięćdziesiąt jeden kilometrów droga, która znana jest ze swoich uroczych serpentyn. Przecina pasmo rumuńskich Karpat i Gór Fogaraskich.
 • Wielbiciele wspinaczki powinni udać się do kanionu Cheile Turzii który także został wpisany na światową listę UNESCO.

Kraina spowita we mgle tak wita Kanada

Kraina spowita we mgle tak wita mnie Kanada

Mnie Kanada powitała mgłą i widocznością na kilka metrów, co ciekawe utrzymywało się to przez kilka dni i myślałem, że tak to zwyczajnie jest. Jednak jak jest naprawdę w Kanadzie i jak pięknym jest krajem, przekonałem się po ponad rocznym pobycie w tym kraju.

Kanada jest olbrzymim państwem, którego powierzchnia daję mu zasłużone drugie miejsce na świecie. Sama Kanada leży w sześciu strefach czasowych, a jednocześnie liczba mieszkańców tego państwa jest mniejsza niż w Polsce. To doskonałe miejsce na spędzenie urlopu. Zwłaszcza jeśli jesteś osobą aktywną lubiącą sport i ceniącą sobie spokój i brak tłumów. 

Obowiązkowe atrakcje turystyczne to:

 • Wodospad Niagara jest znany na całym świecie. Leży na pograniczu USA i Kanady i stanowi dumę tego państwa.
 • Jeśli nie widziałeś nigdy zorzy polarnej to wystarczy, że wybierzesz się na półwysep Jukon
 • Park Regionalny Algonquin to nie tylko piękne strumienie oraz dziewicze lasy sosnowe, ale też wyjątkowe skały i zachwycające widoki.
 • Góry Skaliste to miejsce dla wszystkich ceniących sobie dziką przyrodę.
 • Park Dinozaurów to nie sztuczna atrakcja turystyczna, ale miejsce, gdzie znaleziono najwięcej szczątków dinozaurów.
 • W Nowym Brunszwiku czy Nowej Szkocji możemy zaś obserwować wieloryby w naturalnym środowisku.